Burning Man

2022

Burning Man to jeden z najbardziej znanych darmowych festiwali w Stanach Zjednoczonych, jeśli nie na świecie. Pierwsza edycja miała miejscu w 1986 roku na terenie Baker Beach w Kalifornii. Od tamtego czasu co roku tysiące ludzi zbiera się na kolejnych edycjach, aby świętować wartości, które przyświecają festiwalowi od samego początku. Twórcy kładli duży nacisk, aby Burning Man był miejscem pełnym wolności i ekspresji twórczej, skutkiem czego jest prawdziwe widowisko obfitujące w niesamowite aranżacje, projekty i instalacje artystyczne.

Nadszedł już czas na Festiwal

Burning Man

 
 

Obecnie festiwal Burning Man ma miejsce na terenie Black Rock Desert, pustyni położonej ok. 150 km od miasta Reno w Nevadzie. Wydarzenie ma miejsce późnym latem, na przełomie sierpnia i września, głównie ze względu na idealne warunki atmosferyczne panujące wówczas na terenie Nevady. Symbolem festiwalu jest wielka drewniana konstrukcja przypominająca człowieka, którą podpala się w sobotę. Wygląd nawiązuje do pierwszych artystycznych wizji człowieka, przedstawionych na prehistorycznych malunkach naskalnych. Tradycja ta obowiązuje od pierwszej edycji, kiedy to dwójka organizatorów, Larry Harvey i Jerry James wpadli na ten pomysł.

 

Uczestnicy mogą spędzać czas wśród artystów i muzyków, a organizatorzy, chcąc uatrakcyjnić całość, co roku wybierają inny motyw przewodni pochodzący ze świata sztuki. Może to być film, malarstwo, muzyka, a nawet moda. Ciekawostką jest natomiast fakt, że specjalnie na potrzeby Burning Man organizatorzy budują od podstaw całe, małe miasteczko. Nadano mu nawet nazwę Black Rock City, od miejsca, w którym powstaje. Edycja w 2022 roku będzie wyjątkowo, ponieważ będzie jubileuszowym 50 spotkaniem ludzi z całego świata, których liczba sięga rokrocznie od 50 do 70 tysięcy. Organizatorzy obiecują, że specjalnie na tę okazje przygotują coś specjalnego, ale nie zdradzają, co dokładnie to będzie. Znając rozmach festiwalu, można się spodziewać dosłownie wszystkiego.

Dodaj komentarz

avatar