Dia De Los Muertos

2022

Dzień Zmarłych (Dia de los Muertos) obchodzony w 2022 roku 2. listopada, to bez wątpienia jedno z najważniejszych świąt religijno-etnicznych w meksykańskim kalendarzu. W Meksyku śmierć stanowi jeden z najważniejszych symboli, a obchody tego dnia mają szczególny, radosny i rodzinny charakter. Ze względu na unikatowy charakter lokalnych tradycji, Dia de los Muertos zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Nadszedł już czas na

Dia De Los Muertos

 
 

Śmierć tańczy wśród krzewów opuncji. Radosne świętowanie Dnia Zmarłych
Choć Dia de los Muertos  podobnie jak Wszystkich Świętych w Polsce, wywodzi się z tradycji wiary katolickiej, w Meksyku obchody tego święta wyglądają zupełnie inaczej. Panuje radosna atmosfera – ten dzień poświęcony jest czci życia pozagrobowego i rodzinnych więzi. Pierwszego listopada obchodzony jest Dia de los Angelitos (Dzień Aniołków) poświęcony duszom małych dzieci, a drugiego odbywają się właściwe obchody Dia de los Muertos. W tych dniach ulice są barwnie przystrojone – na każdym kroku możemy zobaczyć symbole śmierci – kolorowe i barwnie przystrojone figury kościotrupów i czaszek możemy spotkać na ulicach, zauważyć w kawiarniach, sklepach i na ulicach domów. Jednocześnie przygotowuje się ołtarze ofiarne ku pamięci bliskich zmarłych.

 

Rodzinna fiesta przy grobach
Najważniejsza część obchodów Dia de los Muertos odbywa się jednak na cmentarzach. Meksykanie, podobnie jak Polacy, tłumnie odwiedzają groby swoich bliskich. Groby są fantazyjnie udekorowane – kwiatami, świeczkami, a także balonikami, czaszkami z cukru czy watą cukrową. Bardzo często parady, rodzinne przyjęcia i biesiady odbywają się właśnie na cmentarzach, przy grobach bliskich, w atmosferze wesołej zabawy. Świętowanie często przypomina huczny piknik, dla którego cmentarz stanowi wyjątkową oprawę. Niektórzy, dla podkreślenia wyjątkowego dnia, decydują się wynająć zespół mariachi.

Dodaj komentarz

avatar