Festiwal Piosenki

w Opolu 2022

Gdyby przeciętnego mieszkańca Polski spytać o popularny festiwal muzyczny w kraju, 9 na 10 jako pierwszą odpowiedź wymieni ten w Opolu. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP Opole) to muzyczna tradycja Polski już od kilkudziesięciu lat. Najpopularniejszy muzyczny festiwal w kraju istnieje od 1963 roku i od tego czasu gościł najwybitniejszych artystów wielu pokoleń i jednocześnie wypromował wiele muzycznych talentów.

Nadszedł już czas na Festiwal

Piosenki w Opolu

 
 

Na festiwalu w Opolu zasłynęli między innymi Mieczysław Szcześniak, Krystyna Stańko, Justyna Steczkowska, zespół Bracia cy ostatnio Daria Zawiałow. W czerwcu 2022 w stolicy Województwa Opolskiego festiwal zagości już po raz 59.
W czasie Festiwalu odbywa się koncert “Superjedynek”, który jest przeglądem muzycznych osiągnięć ostatniego roku, koncert “Premiery” z utworami premierowymi oraz wzbudzający sporą uwagę koncert “Debiuty” z wartymi uwagi estradowymi debiutami. Przerywnikiem od muzycznych występów jest przegląd kabaretów – Kabareton. Obecnie na festiwalu w Opolu przyznawane są nagrody:
Karolinka – Nagroda im Anny Jantar za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Debiuty,
Grand Prix – nagroda prezesa TVP dla zasłużonych wykonawców za całokształt twórczości (przyznawana od 2003),
Superjedynki – przyznawane w różnych kategoriach m. in. dla najlepszego wokalisty, wokalistki oraz zespołu, za najlepszą piosenkę, płytę pop, płytę rock, płytę hip-hop, teledysk czy wydarzenie muzyczne roku.  

 

Podczas 72. edycji wyścigów Grand Prix Formuła 1 w 2022 roku okaże się, czy któremuś z kierowców uda się pobić rekord wielokrotnego mistrza świata Michaela Schumachera, który zdobył aż 7 tytułów mistrzowskich w Formule 1. Na tor w 2019 roku powrócił Robert Kubica – polski kierowca po ciężkim wypadku rajdowym z 2011 roku zdecydował się ponownie prowadzić bolid Formuły 1 i dołączyć do zespołu Williamsa. Polakowi jak dotąd udało się zdobyć 4. miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców w 2008 roku – jest pierwszym i jedynym Polakiem, któremu udało się dołączyć do grona dwudziestu najlepszych kierowców świata w Formule 1. W 2022 roku poznamy także nowego Mistrza Świata Konstruktorów. Do tej pory niepokonany pozostaje zespół Ferrari, który na początku 2019 roku mógł szczycić się szesnastoma tytułami mistrza.  

Dodaj komentarz

avatar