Festiwal Słowian

i Wikingów

Wolin 2022

Wyspa Wolin corocznie staje się areną niezwykłych wydarzeń przywodzących na myśl groźne legendy epoki średniowiecza. Kilkudniowy festiwal organizowany zazwyczaj podczas wakacji, na przełomie lipca i sierpnia przyciąga co roku tysiące uczestników pragnących choć na chwilę przenieść się w czasie.

Nadszedł już czas na Festiwal

Słowian i Wikingów w Wolinie

 
 

Chociaż brak oficjalnych ogłoszeń organizatorów wybiegających tak daleko w przyszłość, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że tak popularne wydarzenie, mogące pochwalić się wieloletnią tradycją, będzie kontynuowane również w roku 2022. Festiwal Słowian i Wikingów to impreza odbywająca się w formie rekonstrukcji historycznej. Tematem przewodnim, jak nietrudno się domyślić, jest kultura plemion środkowowschodniej i północnej Europy z okresu wieku średnich. Festiwal jest prawdopodobnie największym wydarzeniem tego typu w regionie, co roku przyciągając kilka tysięcy uczestników biorących udział w rekonstrukcji, i nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów chcących ją obejrzeć. Odbywa się w całorocznie funkcjonującym skansenie odwzorowującym oryginalnie znajdującą się tam osadę, lecz na czas wydarzenia zostaje on powiększony o namioty rekonstruktorów historycznych z całej Europy. Ukazują oni realia epoki wcielając się w chłopów, rzemieślników, handlarzy, kapłanów i wojów. Turyści mogą podziwiać proces wytwarzania, a nawet nabyć na jarmarku rękodzieło artystyczne z zakresu sztuki garncarskiej, tkackiej, płatniczej czy spróbować tradycyjnych słowiańskich potraw. Chętni sprawdzą się w tradycyjnych dyscyplinach: strzale z łuku czy rzutu oszczepem lub toporem.  

 

Jednak największą atrakcją festiwalu corocznie zostaje rekonstrukcja średniowiecznej bitwy. Przede wszystkim z tego powodu, że na rzece Dziwnie pojawiają się doskonale odwzorowane łodzie wikingów, z których pokładów miłośnicy historii toczą potyczki w pełnym rynsztunku wojowników z epoki. Takie sceny, które nie miały miejsca od tysiąca lat, na długo pozostają w pamięci każdego z licznych widzów.  

 

  W 2022 roku również planowana jest kolejna edycja festiwalu Oktoberfest. 189 edycja święta piwa ma odbywać się pomiędzy 17 września a 3 października w Monachium na błoniach Theresienwiese. Już dziś znane są dokładne daty poszczególnych wydarzeń tego święta, takich jak między innymi spotkanie seniorów, dzień rodzinny, ekumeniczny kult obu wyznań czy tradycyjny koncert. Umożliwia to wcześniejszą rezerwację miejsc na to oblegany, międzynarodowy festiwal złotego trunku.  

Dodaj komentarz

avatar