Festiwal Św. Patryka

Irlandia 2022

17 marca jest dniem mającym specjalne znaczenie przede wszystkim dla Irlandczyków, lecz jest hucznie celebrowany także przez inne narodowości. Zgodnie z tradycją uznaje się, że w tym dniu zmarł święty Patryk, patron Irlandii, odpowiedzialny za jej chrystianizację. Legenda głosi, że święty Patryk wygnał z Irlandii węże symbolizujące zło.

Nadszedł już czas na

Festiwal Św. Patryka Gdańsk 2022

 
 

W dniu świętego Patryka ulice irlandzkich miast i wsi przyjmują kolor zielony. Codzienne życie ma wtedy inny kształt, towarzyszy mu muzyka, śpiew i śmiech. Niemal w każdej miejscowości organizowane są festiwale. Co ciekawe, pomimo że dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Irlandii, pamięta o nim niemal cały świat. W większości europejskich państw odbywają się imprezy mające go uświetnić,  przybytki kultury podświetlane są na zielono i dekorowane irlandzkimi symbolami, takimi jak trójlistna koniczyna.  Być może odpowiedzialna jest za to magiczna, baśniowa atmosfera emanująca z irlandzkiej kultury i muzyki, która z magnetyczną siłą przyciąga spragnionych oderwania od szarej rzeczywistości ludzi. 

 

Również w roku 2022 Irlandię i cały świat czekają huczne obchody Dnia Świętego Patryka. Oczywiście wydarzenie to na największą skalę celebrowane jest w stolicy Zielonej Wyspy, czyli Dublinie. To właśnie tam rokrocznie odbywa się ogromna parada skupiająca miłośników irlandzkiej kultury z całego świata. Artyści, muzycy, tancerze i przebierańcy podążają wtedy trasą od placu Parnella do katedry świętego Patryka, przez długie godziny zachwycając dorosłych i małych widzów. Prócz tego podczas Festwialu Świętego Patryka można zanurzyć się w dźwiękach tradycyjnej muzyki, spotkać się z leprechaunami przy kuflu guinessa i poprawić mocną, starą whisky. Osoby z dobrą kondycją mogą spróbować swoich sił w irlandzkich tańcach damhsa Gaelach.
Festiwal Św. Patryka. Przyjeżdżasz – ryzykujesz …
… nieodwracalnym pogrążeniem w miłości do tego irlandzkiego święta. Kto raz zakosztuje jego atmosfery, już nigdy nie pozbędzie się tęsknoty za nim!  

Dodaj komentarz

avatar