Karnawał w Rio

2022

Karnawał w Rio (Rio de Janerio’s Carnival) to największy i zdecydowanie najbardziej spektakularny karnawał na świecie. Wpisano go nawet w 2014 roku do Księgi Rekordów Guinessa – wtedy w Rio świętowało aż pięć milionów osób! Formę, którą ma obecnie, przybrał mniej więcej 100 lat temu. Występy, które są jego znakiem rozpoznawczym, czyli parady szkół samby na Sambodromie, odbywają się od lat 50. XX wieku.

Nadszedł już czas na

Karnawał w Rio

 
 

Karnawał odbywa się corocznie; każdego roku bawi się na nim około dwóch milionów ludzi. Najbardziej atrakcyjnym elementem i zwieńczeniem obchodów są pokazy szkół samby. Wzdłuż ulic buduje się wtedy trybuny, z których widzowie mogą oglądać paradę. A jest co oglądać, bo w samym Rio działa mniej więcej 200 szkół samby, które są podzielone na ligi (każda ma też swoich kibiców) na wzór klubów piłkarskich. Parady szkół samby mają miejsce z piątku na sobotę, zaś w niedzielę i poniedziałek występują najlepsze szkoły – organizowany jest też konkurs. Zwycięzcę ogłasza się w Środę Popielcową, a w kolejną sobotę – już w trakcie trwania Wielkiego Postu – odbywa się parada zwycięskich szkół.

 

Dlatego jeśli chcemy obejrzeć parady, musimy wybrać dzień, w jakim będziemy wziąć udział w festiwalu. Najwięcej osób decyduje się oczywiście na parady w niedzielę i poniedziałek. Musimy też zdecydować się, w którym sektorze na trybunach – od 1. do 13. – będziemy oglądać show. W sektorze 1. siedzą bliscy uczestników parady. Najbliżej położone są sektory od 2-5. Szósty i siódmy znajdują się niedaleko sektoru ósmego, dziewiątego i dziesiątego, w których zazwyczaj siadają sędziowie, oceniający występy. Między sektorem 9. a 11. jest też miejsce dla bębniarzy. Najwięcej turystów kupuje miejsca w sektorze dziewiątym, ale są one bardzo drogie. Polecane są miejsca z 10. i 11. – bo już 12. i 13., choć zdecydowanie tańsze, położone są nieco dalej, i jest z nich gorszy widok.

 

Przyjeżdżającym najbardziej polecane są miejsca w sektorach ósmym, dziesiątym lub jedenastym – ceny są umiarkowane, a przeżywanie występów w otoczeniu Brazylijczyków sprawia, że wszystkim udzieli się wesoły, radosny klimat – można też obserwować, jak miejscowi kibicują swoim faworytom.
 Należy też pamiętać, że parady potrafią trwać ponad 8 godzin. Każda szkoła samby ma do 75 minut czasu na przejście, a pomiędzy nimi są przerwy, w trakcie których po trybunach chodzą sprzedawcy napoi. Jedzenie można kupić na zewnątrz trybun – należy jedynie pamiętać, by nie wychodzić poza bramkę, bo nie będzie można wrócić.

Dodaj komentarz

avatar