Kiedy poprawi się dostępność samochodów?

Obecnie stan dostępności większości samochodów na rynku pozostawia sporo do życzenia. Dlaczego tak się jednak dzieje i kiedy najprędzej możemy oczekiwać jakiejkolwiek poprawy?

Dlaczego możemy obserwować tak ogromny brak w dostępności samochodów?

Ostatnie kilkanaście miesięcy to wielkie straty dla wielu sektorów gospodarki, lecz nie da się ukryć, iż przemysł motoryzacyjny oberwał wyjątkowo mocno. Niestety na obecny stan całej branży złożyło się naprawdę wiele różnych czynników, które skumulowane naprawdę dały w kość nie tylko producentom, ale również samym klientom. Co jednak dokładnie spowodowało, że obecnie tak trudno jest kupić samochód od ręki, a na niektóre musimy czekać kilka, o ile nie nawet kilkanaście miesięcy?

Punktem zapalnym był tutaj niewątpliwie wybuch pandemii koronawirusa oraz wprowadzane lockdowny, które sprawiły, że praktycznie wszystkie fabryki samochodowe zatrzymały swoje działanie na kilka tygodni, co oczywiście miało ogromny wpływ na liczbę wyprodukowanych aut. To jednak dałoby się dość łatwo zasklepić. Kolejne problemy niestety pogłębiały problem. Przede wszystkim pojawiły się naprawdę ogromne braki w półprzewodnikach i czipach – fabryki produkujące te podzespoły przerzuciły się na produkowanie elektroniki w związku z pracą oraz nauką zdalną. Kolejną kwestią trudną do przeskoczenia były obostrzenia podczas podróży i przewozu towarów. Pandemia więc naprawdę mocno namieszała w branży.

Jeżeli jednak myśleliście, że COVID-19 był jedynym poważnym problemem, niestety sytuacja jest o wiele bardziej złożona. Oczywiście w przypadku niektórych nadal ważnym czynnikiem była tu pandemia, która jest w tym artykule wspominana naprawdę często. W tym przypadku bowiem nie możemy niestety zapomnieć o ogólnoświatowym kryzysem, a także inflacją, która w wielu krajach (w tym niestety w Polsce) przybiera naprawdę niepokojących rozmiarów. Nie każdy może jednak mieć świadomość tego, jak ogromny wpływ na całą branżę motoryzacyjną ma rosyjska inwazja na Ukrainę. Obie strony konfliktu są bowiem bardzo ważnymi punktami na światowej mapie motoryzacyjnej. Ukraińska infrastruktura została przez najeźdźców bardzo mocno zniszczona, zaś Rosja została w sporym stopniu wyłączona ze światowej gospodarki, co jest jednak niestety mieczem obosiecznym. Te wszystkie aspekty wpływają obecnie na stan branży motoryzacyjnej i działają na nią w sposób negatywny ze wszystkich stron. Jednym z największych problemów jest w tym przypadku niestety słaba dostępność samochodów, z którą trudno jest niestety obecnie walczyć.

Dostępność samochodów – jak to wpływa na ich cenę?

Niestety fakt, iż obecnie auta są tak słabo dostępne, ma wpływ na jeszcze kilka naprawdę ważnych aspektów. Jednym z nich bez wątpienia jest wzrost ich ceny. Oczywiście jest to również spowodowane kryzysem oraz inflacją, lecz ciąg przyczynowo-skutkowy jest naprawdę prosty. Mniej samochodów sprawia, że producenci chcą na nich zarobić o wiele więcej. Mogą to bez problemu zrobić ze względu na to, że obecnie popyt na samochody przewyższa ich podaż. Mimo podwyżek cen pojazdów, klienci zdolni do wyłożenia większych pieniędzy i tak się znajdą.

Samochody z najlepszą dostępnością na rynku

Brak dostępności większości aut „od ręki” to fakt. Nie oznacza to, że problemy występują w przypadku wszystkich producentów oraz modeli. Możemy znaleźć bowiem auta, które możemy bez problemu otrzymać przychodząc do salonu. Patrząc na najtańsze propozycje, można na przykład wspomnieć o Dacii Sandero, Oplu Corsie, Toyocie Yaris czy Fiacie Tipo. Mówiąc jednak o droższych samochodach, trzeba wspomnieć o Audi Q5, Audi A4, BMW X3, Lexusie RX czy Hyundaiu Kona.

Kiedy możemy spodziewać się poprawy sytuacji względem dostępności samochodów?

Jeżeli ktoś oczekuje, że już za niedługo cała sytuacja wróci do normy, jest niestety hurraoptymistą. Nawet największe głowy branży motoryzacyjnej mówią w tym aspekcie tym samym głosem – prawdopodobnie będziemy mogli mówić o normalności nie prędzej niż w 2024 roku. Niestety z ograniczoną dostępnością aut będziemy musieli się więc jeszcze trochę pomęczyć.