Klubowe Mistrzostwa

Świata w Piłce Nożnej

2022

Klubowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej są turniejem organizowanym przez FIFĘ. Stanowią kontynuację dawnego Pucharu Interkontynentalnego. Rywalizuje o niego siedem drużyn piłkarskich: zwycięzcy: Ligi Mistrzów UEFA, Copa Libertadores , Afrykańskiej Ligi Mistrzów Ligi Mistrzów CONCACAF, Ligi Mistrzów OFC, Azjatyckiej Ligi  Mistrzów i mistrz państwa w którym odbywają się KMŚ.

Nadszedł już czas na Klubowe

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej

Drużyny z Europy i Ameryki Południowej konkurują od półfinału, za to drużyny z Afryki, Azji i Ameryki Północnej od ćwierćfinału. Gospodarz gra ze zwycięzcą Ligi Mistrzów w Oceanii play-off o miejsce w ćwierćfinale. W turnieju rozgrywanych jest łącznie 8 meczów, w tym mecz o 3 i o 5 miejsce. Pierwsza edycja turnieju miała miejsce w Brazylii między 5, a 14 stycznia 2000 roku. Zwycięzcą był wtedy Corinthians Paulista. Klubem, który do tej pory zwyciężył najwięcej razy jest Real Madryt, który zdobył puchar już czterokrotnie.
Ostatnia edycja turnieju odbyła się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w dniach 12-22 grudnia 2018 roku. Zwyciężył Real Madryt. Tytuł króla strzelców dostali: Gareth Bale oraz Rafael Santos Borre, któzy zdobyli po 3 gole.

Aktualnie nie ma informacji na temat tego gdzie dokładnie odbędą się następne rozgrywki. Będą one miały na pewno miejsce w roku 2022. FIFA planuje rozszerzyć turniej i zaprosić do gry aż 24 zespoły, z czego aż 12 europejskich. W tym gronie znaleźliby się czterej ostatni zwycięzcy Ligi Mistrzów UEFA, czterej ostatni finaliści i cztery drużyny z najwyższym współczynnikiem punktowym w klubowym rankingu UEFA. Pięć drużyn ma być zaproszone z Ameryki Północnej, po dwie z reszty kontynentów oprócz Oceanii, skąd dostałaby się tylko jedna drużyna. Organizatorem miałby być kraj, w którym będą się później odbywały piłkarskie mistrzostwa świata, czyli Katar, ale ze względu na zbyt wysokie temperatury tam panujące, FIFA szuka innego organizatora.