La Tomatina

festiwal pomidora

Hiszpania 2022

Mistrzostwa świata w hokeju na trawie mężczyzn w 2022 roku będą piętnastą edycją światowego czempionatu. Nie podano jeszcze dokładnej daty rozegrania imprezy rangi mistrzowskiej, ale z pewnością zgromadzi ona w sobie najlepsze ekipy z całego globu. Ostatnie mistrzostwa świata zostały rozegrane na terenie Indii, gdzie złoty medal zdobyli Belgowie. Po srebro sięgnęli wtedy Holendrzy, natomiast brązowy medal przypadł w udziale Australii. Polacy na tej imprezie nie startowali.

Nadszedł już czas na

festiwal pomidora

 
 

La Tomatina to festiwal pomidora, który obchodzi się w miejscowości Buñol we wschodniej Hiszpanii. Jest to niewielkie miasteczko, które na co dzień nie wyróżnia się niczym szczególnym, lecz raz w roku przyciąga tysiące turystów z wszystkich zakątków świata.
27 sierpnia 2002r. hiszpańskie Ministerstwo Turystyki uznało Tomatinę za Święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym.
Podczas świętowania – dokładnie  w ostatnią środę sierpnia – uczestnicy obrzucają się nawzajem tonami pomidorów. Początki pomidorowej bitwy sięgają 1945 roku, kiedy to miała miejsce sprzeczka pomiędzy pewnymi młodzieńcami, którzy okładali się pomidorami.
Bitwa stanowi główną atrakcję trwającej przez cały tydzień fiesty na cześć patrona miasta, św. Louisa Bertranda. Uczestnicy nie mogą przynosić swoich pomidorów, ponieważ są one dostarczane przez organizatorów (tańsza odmiana o niższych walorach smakowych). W przeddzień bitwy fronty kamienic oraz budynków zabezpiecza się plandekami, które chronią przed zabrudzeniami elewacji, balkonów. Zabawa rozpoczyna się zazwyczaj o godz. 10 lub 11, a jej początek i koniec wyznaczają armatnie wystrzały. Jednak by móc zacząć walkę, ktoś z tłumu musi wspiąć się na słup, do którego przytwierdzona jest hiszpańska szynka. Gdy komuś uda się w końcu wspiąć po szynkę, to na ulicach pojawiają się pierwsze ciężarówki, z których wyrzucane są pomidory wprost na bawiących się ludzi. Pojazdy zatrzymują się i uwalniają swój ładunek. Po zakończonej bitwie straż pożarna przy użyciu węży z wodą oblewa uczestników zabawy oraz zmywa pozostałości z ulic.                                                                                                                
Z roku na rok zainteresowanie tym wydarzeniem jest coraz większe. Śmiało można więc uznać Święto Pomidora w Hiszpanii za jedną z największych i najciekawszych atrakcji lata. Szacuje się, że w 2022r. w pomidorowej bitwie weźmie udział ponad 30 000 ludzi.

Dodaj komentarz

avatar