Mistrzostwa Europy

w lekkoatletyce

w 2022

Lekkoatletyka jest dyscypliną, która bazuje na naturalnej aktywności fizycznej człowieka – w przeszłości każdy musiał biegać, skakać przez przeszkody oraz rzucać oszczepem lub kamieniem. Z biegiem lat ludzie zaczęli rywalizować dzięki czemu w starożytności powstały pierwsze sporty walki oraz konkurencje lekkoatletyczne. Starożytni Grecy podczas swoich igrzysk wprowadzili m. in. konkurencje takie jak rzut dyskiem i oszczepem, zapasy, biegi oraz skok w dal i wzwyż.

Nadszedł już czas na Mistrzostwa

Europy w lekkoatletyce

Lekkoatletyka jest dyscypliną opartą na naturalnym ruchu człowieka – jej konkurencje takie jak chód, bieg czy skoki są analogiczne do aktywności już nawet pradawnych ludzi. W czasach polowań na mamuty łowcy zmuszeni byli do posiadania wysokich sprawności fizycznych, na zwierzynę trzeba było polować dyskretnie, szybko i z dużą siłą często przeskakując wysokie przeszkody jak konary drzew. Z upływem czasu i rozwojem cywilizacji ludzie zaczęli rywalizować ze sobą dla rozrywki dzięki czemu już w starożytności powstały pierwsze sporty walki oraz konkurencje lekkoatletyczne. I właśnie wtedy Grecy podczas swoich igrzysk wprowadzili m. in. konkurencje takie jak rzut dyskiem i oszczepem, zapasy, biegi oraz skok w dal i wzwyż.

Współczesna historia lekkoatletyki wiąże się z końcówką XIX wieku, kiedy to zorganizowano po raz pierwszy nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Pierwsze mistrzostwa Europy w lekkoatletyce zorganizowano w 1934 roku w Rzymie. Podczas nich zawodnicy konkurowali w 22 niezależnych od siebie dyscyplinach. Mistrzostwa w 2022 będą XXVI edycją imprezy tej rangi. W międzyczasie tego typu zawody zorganizowano w 15 różnych państwach – najczęściej w Niemczech. Początkowo wszystkie imprezy odbywały się co cztery lata. W 2010 roku wprowadzono nową zasadę, według której mistrzostwa Europy w lekkoatletyce odbywają się cyklicznie co dwa lata.

Dodaj komentarz

avatar