Mistrzostwa Europy

w Piłce Ręcznej

Mężczyzn 2022

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn w roku 2022 odbędą się w dniach od 14 do 30 stycznia na Węgrzech i Słowacji. Jest to już XV turniej o randze mistrzostw kontynentu organizowany przez Europejską Federację Piłki Ręcznej. Prawa do organizowania turnieju zostały przyznane tej kandydaturze w czerwcu 2018 roku, kiedy to kandydatura Węgier i Słowacji okazała się lepsza od połączonej kandydatury Belgii, Francji oraz Hiszpanii.

Nadszedł już czas na Mistrzostwa

Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn

 
 

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn w roku 2022 odbędą się w dniach od 14 do 30 stycznia na Węgrzech i Słowacji. Będą to już XV mistrzostwa kontynentu organizowane przez Europejską Federację Piłki Ręcznej. Prawa do organizowania zawodów zostały przyznane Węgrom i Słowacji w czerwcu 2018 roku, kiedy to ich kandydatura okazała się lepsza od propozycji Belgii, Francji oraz Hiszpanii. Turniej bezpośrednio poprzedzający ten rozgrywany na Węgrzech i Słowacji, organizowany jest w 2020 roku w trzech krajach – Norwegii, Szwecji oraz Austrii.

 

Po raz pierwszy turniej mistrzowski odbył się w 1994 roku w dwóch portugalskich miastach – w Porto i Almadzie. Od 2000 roku w mistrzostwach Europy w piłce ręcznej bierze udział 16 najlepszych drużyn ze starego kontynentu. Największym sukcesem reprezentacji Polski na tej imprezie jest zdobycie 4 miejsca w 2010 roku podczas mistrzostw organizowanych w Austrii. Wtedy też reprezentacja Polski w meczu o 3 miejsce przegrała z reprezentacją Islandii 26:29. Pomimo niepowodzenia w meczu o podium, bramkarz reprezentacji Polski – Sławomir Szmal został wybrany do drużyny mistrzostw jako najlepszy broniący na turnieju. Sześć lat później (w 2016 roku) Polska miała zaszczyt organizowania Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn, gdzie w meczu o 7 miejsce wygrała z reprezentacją Szwecji. Podczas tego turnieju został doceniony kolejny polski zawodnik – Michał Jurecki, który został wybrany najlepszym lewym rozgrywającym, stając się jednocześnie 7 najlepszym strzelcem na Mistrzostwach Europy.

Dodaj komentarz

avatar