Mistrzostwa Świata

w Lotach Narciarskich

2022

Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w 2022 odbędą się w Vikersund. Decyzję o przyznaniu praw do organizacji imprezy Vikersund ogłoszono 17 maja 2018 roku podczas kongresu FIS w Grecji. Norweskie miasto było jedynym, które ubiegało się o organizację imprezy. Jest to 27 edycja tej imprezy, która odbywa się cyklicznie (co 2 lata) od 1972 roku.

Nadszedł już czas na Mistrzostwa

Świata w Lotach Narciarskich

 
 

Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w 2022 odbędą się w Vikersund. Decyzję o przyznaniu praw do organizacji imprezy na mamuciej skoczni Vikersundbakken ogłoszono 17 maja 2018 roku podczas kongresu FIS w Grecji. Norweskie miasto było jedynym, które ubiegało się o organizację imprezy. Będzie to już 27 edycja tej imprezy, która odbywa się cyklicznie co 2 lata począwszy od 1972 roku. Od lat 70. niewiele zmieniło się w zasadach rozgrywanych zawodów, jednak w historii Mistrzostw przełomowym okazał się rok 2004, kiedy do rozgrywek wprowadzono dodatkowo konkurs drużynowy.

 

Jak do tej pory Polska reprezentacja zdobyła medale 3-krotnie na tego typu imprezie: brąz w 1979 zdobył Piotr Fijas, srebro w 2018 wywalczył Kamil Stoch, a w tym samym roku w konkursie drużynowym Polska zdobyła również brązowy medal w składzie Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki oraz Stefan Hula. Najwięcej zwycięstw indywidualnych na mistrzostwach świata w lotach odnieśli Szwajcar Walter Steiner, Norweg Roar Liokelsoy oraz Niemiec Sven Hannawald – każdy z nich został mistrzem dwukrotnie. Drużynowo najwięcej zwycięstw w dotychczasowej historii Mistrzostw odniosła reprezentacja Norwegii zdobywając 4 złote medale.

 

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich odbywają się w norweskim Vikersund po raz 5. Ostatni raz ta impreza gościła tam w 2012 roku, gdzie konkurs indywidualny wygrał Robert Kranjec z Słowenii, a złoty medal w konkursie drużynowym zdobyła drużyna Austrii.
Co dwa lata Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich są organizowane na jednej z 4 skoczni mamucich – Vikersundbakken w norweskim Vikersund, Letalnica w słoweńskiej Planicy, Kulm w austriackim Bad Mitterndorf i Heini-Klopfer-Skiflugschanze w niemieckim Oberstdorfie. Obiekty te wyróżniają się spośród innych skoczni wysokością – ich punkt konstrukcyjny jest umieszczony powyżej 170m, a punkt sędziowski powyżej wysokości 185 metrów. Na świecie obecnie funkcjonuje 5 takich skoczni, jednak od 2014 roku na czeskiej Čerťák w Harrachovie nie są organizowane już zawody mistrzostw.

Dodaj komentarz

avatar