Mistrzostwa świata

w piłce nożnej

2022

 

Wystawa EXPO 2022 odbędzie się w Łodzi. EXPO jest skrótem od angielskiego “exposition” (polska nazwa - wystawy światowe), Wystawa EXPO jest największą na świecie wystawą organizowaną cyklicznie, prezentującą kulturę oraz osiągnięcia naukowe i techniczne poszczególnych państw, narodów oraz społeczności.

Nadszedł już czas na Mistrzostwa

Świata w piłce nożnej

 
 

Najbliższe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej odbędą się w 2022 roku w Katarze. O organizację piłkarskiego mundialu oprócz Kataru ubiegały się również cztery inne kandydatury: Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Japonii oraz Australii. Wybór gospodarza mistrzostw świata odbywa się poprzez tajne głosowanie Komitetu Wykonawczego FIFA. W głosowaniu dotyczącym wyboru organizatora imprezy w roku 2022 Katar wygrał dopiero w czwartej rundzie, gdzie uzyskał 14 z 22 głosów. Wygrana Kataru wzbudziła wiele kontrowersji. W styczniu 2013 r. francuski magazyn France Football, opublikował wyniki dziennikarskiego śledztwa, w którym ujawniono kulisy wyboru gospodarza mistrzostw. Zdaniem dziennikarzy szejkowie “kupili” prawa do organizacji turnieju w zamian za obietnicę inwestycji m. in. w francuski klub Paris-Saint Germain. Turniej odbędzie się między 21 listopada, a 18 grudnia 2022 roku – mecze mistrzostw świata w piłce nożnej odbędą się między 21 listopada a 18 grudnia 2022 roku. Spotkania rozegrane zostaną na ośmiu stadionach w pięciu miastach – stolicy kraju Dausze oraz w Lusajl, Al-Chaur, Wakrze i Al-Rajjan. Turniej ma być pierwszym w historii, który odbędzie w nowym terminie – jest to spowodowane zbyt wysokimi temperaturami. W standardowym terminie odbywania tego typu turnieju – w czerwcu i lipcu temperatury dochodzą do nawet 50 stopni Celsjusza, podczas gdy w grudniu jest to około 20-30 stopni.

 

Mundial w Katarze jest XXII turniejem tej rangi. Jest jednak pierwszym w historii, który odbywa się na Bliskim Wschodzie i pierwszym, który odbywa się w kraju islamskim. Katar jest jednocześnie najmniejszym krajem, który uzyskał prawo do bycia gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej. Jeśli chodzi o uczestnictwo to jedyną drużyną, która do tej pory brała udział we wszystkich 21 turniejach jest Brazylia. Reprezentacja Polski do tej pory brała udział w 8 turniejach tej rangi wygrywając 16 z 34 meczów. Do turnieju finałowego w 2022 roku oprócz Kataru zakwalifikuje się 13 drużyn z Europy, 5 drużyn z Afryki, po 4 drużyny z Azji i Ameryki Południowej (+ po 1 w barażach), 3 z Ameryki Północnej oraz drużyna z Oceanii (po przejściu barażu interkontynentalnego).

 

Turniej w Katarze jest ostatnim, w którym będą uczestniczyć 32 drużyny. Na kolejnym mundialu w 2026 roku, rozgrywanym w USA, Kanadzie oraz Meksyku wystąpi aż 48 drużyn. Będzie to szansa dla drużyn z kontynentów nieco bardziej egzotycznych piłkarsko – Afryki, Azji i Oceanii, która po raz pierwszy będzie miała swojego przedstawiciela bez konieczności rozgrywania baraży interkontynentalnych. Według nowych zasad przydzielania miejsc Europie przypadnie 16 miejsc, natomiast Ameryce Południowej oraz Federacji zrzeszającej Północną Amerykę i Karaiby po 6 miejsc.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Arek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Arek
Gość
Arek

Nie mogę się doczekać!