Mistrzostwa Świata

w Siatkówce

Kobiet 2022

Następny turniej o randze Mistrzostw Świata w siatkówce kobiet zostanie rozegrany w 2022 roku. Na ten moment nie został jeszcze wybrany gospodarz turnieju finałowego. Wśród potencjalnych gospodarzy mistrzostw świata jest wymieniana Polska.

Nadszedł już czas na Mistrzostwa

Świata w Siatkówce Kobiet

 
 

Następny turniej Mistrzostw Świata w siatkówce kobiet zostanie rozegrany w 2022 roku, a będzie to jego dziewiętnasta edycja. Na ten moment nie został jeszcze wybrany gospodarz finałowych spotkań, jednak wśród potencjalnych gospodarzy Mistrzostw Świata jest wymieniana Polska, a prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej od razu zadeklarował chęć organizacji turnieju. Jak dotąd zawody Mistrzostw Świata w siatkówce kobiet nie był organizowane na terenie naszego kraju.
Ostatnie mistrzostwa odbyły się na przełomie września i października 2018 roku w Japonii.

 

To właśnie Japonia jest rekordzistą jeśli chodzi o ilość organizowanych turniejów o mistrzostwo świata (5 takich turniejów z nich odbyło się w latach: 1967, 1998, 2006, 2010 oraz 2018). Więcej niż raz takie zawody organizowała również Rosja (3 razy) oraz Brazylia (2 razy). Pozostałymi krajami, w których organizowano Mistrzostwa Świata były: Francja (1956), Bułgaria (1970), Meksyk (1974), Peru (1982), Czechy (1986), Chiny (1990), Niemcy (2002) oraz Włochy (2014). Pierwszy historycznie turniej został rozegrany systemem każdy z każdym. Wówczas udział wzięło jedynie 8 drużyn, a jedynym zespołem spoza Europy była kadra z Indii. Na przestrzeni lat liczba uczestników stale się powiększała, aktualnie w mistrzostwach bierze udział 24 reprezentacje z różnych krajów świata.

 

Kobieca reprezentacja Polski w siatkówce uczestniczyła w trzynastu turniejach mistrzostw świata. Największe sukcesy nasza kadra odnosiła w pierwszych zawodach. Podczas Mistrzostw Świata organizowanych w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich Polski team zdobył srebrny medal, ustępując jedynie gospodarzom. Już cztery lata później nasza reprezentacja w siatkówce kobiet zdobyła brąz na turnieju organizowanym we Francji. Tytuł mistrza świata obroniła reprezentacja ZSSR (a srebro zdobyła reprezentacja Rumunii). Trzeci i na razie ostatni medal Polki zdobyły podczas czwartego turnieju mistrzostw świata w ZSSR w 1956 roku. Tym razem wywalczyły brązowy medal ustępując drużynom z Japonii oraz gospodarzom. Kobieca reprezentacja w siatkówce dwukrotnie była wybierana najlepszą drużyną w Polsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego (2003 i 2005 rok).

Dodaj komentarz

avatar