Mistrzostwa Świata

w Siatkówce

Mężczyzn 2022

Kolejne Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn odbędą się w 2022 roku. Aktualnie jeszcze nie została wybrana lokalizacja turnieju. Nowy prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej zadeklarował chęć organizacji turnieju o randze Mistrzostw Świata w Siatkówce mężczyzn lub kobiet w 2022 roku. Będzie to dwudziesta edycja turnieju tej rangi.

Nadszedł już czas na Mistrzostwa

Świata w Siatkówce Mężczyzn

 
 

Kolejne Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn odbędą się w 2022 roku, będzie to już dwudziesta druga edycja. Aktualnie jeszcze nie została wybrana lokalizacja turnieju. Nowy prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej zadeklarował chęć organizacji Mistrzostw Świata w Siatkówce mężczyzn lub kobiet w 2022 roku. Byłby to drugi turniej o randze mistrzostw organizowany na terenie naszego kraju. Zagwarantowany awans do kolejnych rozgrywek mają zarówno gospodarz jak i aktualny mistrz świata. Oprócz pewnych uczestników zwykle w turnieju bierze udział 8 drużyn z Europy, 5 drużyn z federacji obejmującej Azję i Oceanię, 4 drużyny z Ameryki Północnej oraz Karaibów, 3 drużyny z Afryki oraz 2 najlepsze drużyny z Ameryki Południowej.

 

Ostatnie Mistrzostwa Świata w siatkówce rozgrywały się w 2018 roku we Włoszech (3 raz jako gospodarz) oraz Bułgarii (2 raz w roli gospodarza) od 9 do 30 września. Podczas tego turnieju tytułu mistrza świata Obroniła reprezentacja Polski. Same zawody zostały podzielone na trzy fazy grupowe oraz fazę play-off obejmującą półfinały, mecz o 3 miejsce oraz finał. Do gry zakwalifikowały się drużyny 24 krajów z całego świata. Po niesamowitych emocjach i zaciętej rozgrywkach polska drużyna wywalczyła kolejny raz tytuł mistrza świata. Natomiast tytuł wicemistrza świata zdobyła drużyna Brazylia. Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna Ameryki. MVP turnieju został Bartosz Kurek.

 

Mistrzostwa Świata w Siatkówce mężczyzn są turniejem rozgrywanym od roku 1949. Pierwsze z nich odbyły się w Pradze na dawnej Czechosłowacji. Na przestrzeni lat zawody o tytuł mistrzowski zorganizowało jedenaście państw na czterech różnych kontynentach. Najwięcej tytułów, bo aż 6, zdobył Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Następnie w rankingu są najczęściej reprezentacje Brazylii oraz Włoch – obie po 3 razy zdobywały złoto. Z kolei Włochy miały okazję najwięcej razy organizować turniej mistrzostw świata. Natomiast drużyną, która najczęściej występowała na mistrzostwach jest reprezentacja Bułgarii – uczestniczyli w 18 edycjach zawodów.

 

Reprezentacja Polski w Siatkówce uczestniczyła w 17 z 19 dotychczas organizowanych zawodach Mistrzostw Świata. Nasza reprezentacja zdobyła tytuł Mistrza trzykrotnie – w 1974 roku w Meksyku, w 2014 roku w Polsce oraz w 2018 roku w turnieju organizowanym przez Bułgarię i Włochy. Podczas zawodów w Meksyku reprezentacja Polski wygrała wszystkie 11 meczy fenomenalnie rozbijając przeciwników. W trakcie rozgrywających się w Polsce Mistrzostw tytuł MVP oraz tytuł najlepszego atakującego otrzymał Mariusz Wlazły, a Karol Kłos razem z Niemcem Marcusem Bohme zostali ogłoszeni najlepszymi blokującymi. W składzie, który zdobył w 2014 roku dla Polski Mistrzostwo Świata w Piłce Siatkowej byli: Fabian Drzyzga i Paweł Zagumny (obaj na pozycji rozgrywającego), Dawid Konarski i Mariusz Wlazły (obaj na pozycji atakującego), Rafał Buszek, Michał Kubiak, Mateusz Mika i Michał Winiarski (wszyscy czterej na pozycji przyjmujących), Karol Kłos, Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski i Andrzej Wrona (wszyscy czterej na pozycji środkowych) oraz Krzysztof Ignaczak i Paweł Zatorski (obaj na pozycji libero). Trenerem naszej reprezentacji w trakcie turnieju był Stephane Antiga. Reprezentacja Polski posiada również srebrne medale w swoim dorobku – w 2006 roku na turnieju organizowanym w Japonii zajęli 2 miejsce na podium. Na tym Turnieju Paweł Zagumny został wybrany na najlepszego rozgrywającego turnieju.

Dodaj komentarz

avatar