Octoberfest

2022

Oktoberfest to inaczej święto piwa, które co roku przyciąga około sześciu milionów gości. Ta coroczna impreza jest organizowana w Monachium od 1810 roku. W 2018 roku pomiędzy 22 września a 7 października odbyła się ostatnia, 185 edycja tego święta. Kolejna jest planowana na daty od 21 września do 6 października 2019.

Nadszedł już czas na

Octoberfest

 
 

Podczas poprzedniej edycji, tradycyjnie pierwszego dnia festiwalu w samo południe, burmistrz miasta otwarł pierwszą beczkę piwa, uderzając w nią dwukrotnie drewnianym młotkiem. Wypicie pierwszego kufla piwa przypadło w zaszczycie premierowi Bawarii Markusowi Soederowi. Wśród innych znanych gości można było zobaczyć kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera oraz wielu innych byłych i obecnych polityków, aktorów i znanych osobistości. W trakcie trwania festiwalu można spróbować setek rodzajów piwa, a chętni ustawiają się w długie kolejki do poszczególnych stanowisk, ustawionych w czternastu tematycznych namiotach mogących pomieścić po kilka tysięcy osób. Za kufel piwa w 2018 roku trzeba zapłacić około 50 złotych – w tej cenie dostaniemy ponad litr złotego trunku, jako że jedyną miarą, jaką jest odmierzane piwo podczas Oktoberfest, są kufle Mass o pojemności 1,096 litra. Dobrą zabawę zapewnia także tradycyjna, skoczna muzyka, smaczne swojskie potrawy, pobliski lunapark oraz wesołe towarzystwo innych piwoszy, najczęściej ubranych w tradycyjne bawarskie stroje – białe koszule i krótkie spodenki u mężczyzn oraz białe bluzki z gorsetem i spódnice z ozdobnym fartuchem u kobiet.  

 

Również w roku 2022 Irlandię i cały świat czekają huczne obchody Dnia Świętego Patryka. Oczywiście wydarzenie to na największą skalę celebrowane jest w stolicy Zielonej Wyspy, czyli Dublinie. To właśnie tam rokrocznie odbywa się ogromna parada skupiająca miłośników irlandzkiej kultury z całego świata. Artyści, muzycy, tancerze i przebierańcy podążają wtedy trasą od placu Parnella do katedry świętego Patryka, przez długie godziny zachwycając dorosłych i małych widzów. Prócz tego podczas Festwialu Świętego Patryka można zanurzyć się w dźwiękach tradycyjnej muzyki, spotkać się z leprechaunami przy kuflu guinessa i poprawić mocną, starą whisky. Osoby z dobrą kondycją mogą spróbować swoich sił w irlandzkich tańcach damhsa Gaelach.
Festiwal Św. Patryka. Przyjeżdżasz – ryzykujesz …
… nieodwracalnym pogrążeniem w miłości do tego irlandzkiego święta. Kto raz zakosztuje jego atmosfery, już nigdy nie pozbędzie się tęsknoty za nim!  

 

  W 2022 roku również planowana jest kolejna edycja festiwalu Oktoberfest. 189 edycja święta piwa ma odbywać się pomiędzy 17 września a 3 października w Monachium na błoniach Theresienwiese. Już dziś znane są dokładne daty poszczególnych wydarzeń tego święta, takich jak między innymi spotkanie seniorów, dzień rodzinny, ekumeniczny kult obu wyznań czy tradycyjny koncert. Umożliwia to wcześniejszą rezerwację miejsc na to oblegany, międzynarodowy festiwal złotego trunku.  

Dodaj komentarz

avatar