Pol-and-Rock

Festiwal 2022

W pierwszy weekend sierpnia 2022 jak co roku zostanie zorganizowany Pol’and’Rock festiwal. W tym roku zostanie zorganizowana już XXVIII edycja festiwalu, a pod nową nazwą już po raz piąty. W latach 1995-2017 festiwal był organizowany pod nazwą Festiwal Woodstock. Organizatorem imprezy jest Jerzy Owsiak, założyciel i prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Nadszedł już czas na Pol-and-Rock

Festiwal

 
 

W pierwszy weekend sierpnia 2022 jak co roku w Kostrzynie nas Odrą odbędzie się kolejny Pol’and’Rock festiwal. W tym roku będzie to już XXVIII edycja tego rockowego festiwalu, a pod nową nazwą pojawi się po raz piąty. W latach 1995-2017 festiwal był znany jako Przystanek Woodstock. W 2018 roku organizatorzy zdecydowali o powrocie do pierwotnej nazwy sprzed ’95 roku czyli do Pol’and’Rock. Organizatorem imprezy jest Jerzy Owsiak, założyciel i prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomysł na organizację festiwalu powstał w 1994 roku jako podziękowanie dla wolontariuszy za zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy w ramach Finału WOŚP. Inspiracją do powstania Przystanku Woodstock był ruch hippisowski związany z oryginalnym Festiwalem Woodstock organizowanym w USA.

 

Uczestnictwo w Pol’and’Rock jest całkowicie bezpłatne. Aktualnie koncerty odbywają się na kilku różnych scenach: dużej, małej, na scenie Lecha w wiosce piwnej oraz w pokojowej wiosce Kryszny. Pol’and’Rock festiwal stał się na tyle popularny, że na długo przed planowaną kolejną edycją są przeprowadzane eliminacje kapel konkurujących o możliwość wystąpienia podczas imprezy na jednej ze scen. Dodatkową atrakcją festiwalu są warsztaty ASP, podczas których odbywają się rozmowy z zaproszonymi gośćmi związanymi m. in. z kulturą, nauką, telewizją czy sportem.

 

Pierwszy przystanek Woodstock został zorganizowany w Czyżanowie w 1995 roku. Uczestniczyło w nim około 30 tysięcy osób. W festiwalu wystąpiły takie zespoły jak Myslovitz, IRA, Urszula, Dezerter czy Illusion oraz wiele zespołów nieco mniej znanych. W kolejnym roku przystanek Woodstock przeniesiono do Szczecina. Podczas drugiej edycji festiwalu stanęła po raz pierwszy Pokojowa Wioska Kryszny. Wtedy też po raz pierwszy oficjalnie wydano zezwolenie na sprzedaż alkoholu na terenie festiwalu. Kolejne trzy edycje zostały zorganizowane w Żarach w województwie lubuskim. Pierwotnie Woodstock podobnie jak dwie wcześniejsze edycje miał się odbyć w lipcu, jednak ze względu na powodzie został przeniesiony na Sierpień. Podczas czwartego festiwalu w ’98 roku pobito pierwszy rekord publiczności – na koncertach bawiło się ponad 150 tysięcy osób. Dodatkowymi atrakcjami w trakcie festiwalu był pokaz sztucznych ogni oraz polowe kino. Zainteresowanie imprezą rosło w niesamowitym tempie, na piątym Przystanku Woodstock pojawiło się już około 250 tysięcy osób. Była to jednocześnie pierwsza edycja transmitowana na żywo w Internecie i telewizji. Kolejną nowością było pojawienie się bankomatu. W roku 1999 po raz pierwszy przy współudziale kościoła katolickiego został zorganizowany Przystanek Jezus.

 

Szósta edycja Przystanku Woodstock miała się odbyć w Lęborku. Jednak ze względu na sprzeciw części mieszkańców oficjalnie festiwal musiał zostać odwołany w zamian którego odbył się “Dziki Przystanek Woodstock”, na który przybyło około 1000 osób. Kolejne trzy edycje ponownie odbyły się w Żarach. Frekwencyjnym rekordem zakończyła się dziewiąta edycja festiwalu z 2003 roku, na który przyjechało ponad 400 tysięcy uczestników. Jubileuszowy dziesiąty przystanek Woodstock odbył się w nowej lokalizacji – w Kostrzynie nad Odrą i do tej pory jest tam organizowany co roku. Kolejną nowością wprowadzoną do festiwalu było wprowadzenie na XII Przystanku Woodstock w 2006 roku Akademii Sztuk Przepięknych. Inicjatywa okazała się dużym sukcesem. Podczas pierwszej “edycji” ASP wystąpili Zbigniew Hołdys, Janusz Głowacki, Piotr Łazarkiewicz, Wojciech Morawski, Kazimiera Szczuka oraz Monika Olejnik. Na czwartym organizowanym w Kostrzynie nad Odrą Przystanku Woodstock pojawiły się autobusy służące do poboru krwi, one również na stałe wpisały się w program imprezy. Festiwal odbywający się w 2008 roku po raz pierwszy trwał trzy dni zamiast tradycyjnych dwóch. Był on również pierwszym, na którym wystąpili międzynarodowi wykonawcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Indii, Chorwacji, RPA i Meksyku. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością bijąc rekordy frekwencji podczas każdej kolejnej edycji.