Puchar Narodów

Afryki 2022

Puchar Narodów Afryki w 2022 roku odbędzie się w Gwinei. Organizatorem rozgrywek jest CAF czyli Afrykańska Konfederacja Afrykańska. Jest to federacja, która zrzesza wszystkie związki piłkarskie państw Afryki. Siedzibą CAF jest Kair. Puchar Narodów Afryki to turniej piłkarski organizowany dla reprezentacji narodowych, który jest rozgrywany o mistrzosto Afryki.

Nadszedł już czas na Puchar

Narodów Afryki

 
 

W 2022 roku odbędzie się 34 edycja Pucharu Narodów Afryki. Po raz pierwszy rozgrywki te miały miejsce w roku 1957 a ich gospodarzem był Sudan. W pierwszej edycji tego wydarzenia zwycięcą był Egipt. W tym roku w Pucharze Narodów Afryki brały udział tylko trzy państwa jakimi były Egipt, Sudan i Etiopia. Dwa lata później czyli w roku 1959 również udział w tych rozgrywkach wzięły trzy państwa a gospodarzem Mistrzostw Afryki był wtedy Egipt. Od roku 1960 turnieje piłkarskie państw Afrykańskich mają miejsce co 2 lata. Od czasu pierwszych edycji tego sportowego wydarzenia rozgrywki znacznie się rozrosły i biorą w nich udział prawie wszystko państwa afrykańskie. W roku 1998 postanowiono, że od tej pory do Pucharu Narodów Afryki będą rozgrywane eliminacje a w finale będzie brało udział 16 państw. Tak jest do dziś. Gwinea w 2022 roku po raz pierwszy będzie gospodarzem Pucharu Narodów Afryki.

 

Najwięcej zwycięstw w tym turnieju ma swoim koncie Egipt. Triumfował on aż 7 razy a było to w latach 1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008 i w 2010. Obecnym zwycięzcą z 2017 roku w Pucharze Narodów Afryki  jest Kamerun. To piąte zwycięstwo w historii tego państwa w rozgrywkach państw Afrykańskich. W klasyfikacji medalowej na pierwszym miejscu jest Egipt, na drugim Kamerun a na trzecim Ghana z 4 medalami. Najwięcej występów w Pucharze Narodów Afryki miał Egipt, który wziął udział w rozgrywkach aż 23 razy. W dotychczas rozegranych 31 finałach mistrzostw Afryki w piłce nożnej wystąpiło 39 państw.

Dodaj komentarz

avatar