Puchar Sześciu

Narodów 2022

W roku 2022 podobnie jak w latach poprzednich, fani rugby w Europie będą obchodzić swoje święto. Na początku roku najprawdopodobniej na przełomie lutego oraz marca zostanie rozegrany 22 turniej sześciu narodów, który nazywany jest nieoficjalnymi mistrzostwami europy. Rugby jest dyscypliną sportu, która według wielu znawców wywodzi się od wspólnego protoplasty razem z piłką nożną.

Nadszedł już czas na Puchar

Sześciu Narodów

 
 

O ile football stał się sportem bardzo egalitarnym i zdobył niezwykle dużą popularność na całym świecie, to rugby w zasadzie jako sport narodowy istnieje głównie w krajach wchodzących niegdyś w skład Imperium Brytyjskiego i kilku pojedynczych krajów, w których z jakichś względów się zakorzenił. Z tego powodu do turnieju nie ma eliminacji, a w rozgrywkach uczestniczą tylko zespoły, które uchodzą na najsilniejsze. Puchar sześciu narodów jest bezpośrednim następcom pucharu pięciu narodów. Rozgrywany jest od 2000 roku i do tej pory brały w nim udział te same drużyny:- Anglia: 6 zwycięstw;- Irlandia: 4 zwycięstw;- Walia: 5 zwycięstw;- Szkocja,- Francja: 5 zwycięstw;- Włochy.Puchar rozgrywany jest systemem spotkań “każdy z każdym” bez rewanżu. Za zwycięstwo drużyna dostaje 4 pkt, za remis 2 pkt, za porażkę 0 pkt (z tą różnicą, że jeśli w przegranym meczu udało się drużynie pokonanej zdobyć minimum 4 przyłożenia lub przegrać mniej niż 8 oczkami, drużyna otrzymuje 1 pkt).

 

Puchar nie jest rozgrywany w jednym kraju, podobnie jak mistrzostwa football’owe. Mecze są rozgrywane w każdym z krajów biorących udział w turnieju. Oprócz zwycięstwa w całym turnieju są również nagrody za poszczególne osiągnięcia. Zaliczane są do nich:- Wielki Szlem: pokonanie wszystkich przeciwników,- Triple Crown: pokonanie przez drużynę z wysp brytyjskich wszystkich wyspiarskich rywali.Do trofeów pomniejszych zaliczane są trofea za zwycięstwo w poszczególnych meczach pomiędzy niektórymi drużynami (Calcutta Cup, Centenary Quaich, Millennium Trophy,Giuseppe Garibaldi Trophy, Auld Alliance Trophy, Le Crunch). Oprócz tych chwalebnych trofeów uczestnicy mogą również zdobyć przydomek “drewnianej łyżki”, ale nie jest to coś, co chciałaby uzyskać którakolwiek drużyna. “Drewnianą łyżką” pozostaje bowiem najsłabsza drużyna w całym turnieju.
 

Dodaj komentarz

avatar