Rajd Dakar

2022

Rajd Dakar to coroczny rajd terenowy, odbywający się obecnie na terenach Europy, Afryki i Ameryki. Jego organizatorem jest Amaury Sport Organisation, która odpowiada również za realizację takich wydarzeń jak Tour the France czy Maraton Paryski. Rajd Dakar to wyjątkowo wymagający wyścig, który wiedzie przez trudne i różnorodne tereny, a zawodnicy pokonują dystanse sięgające kilkuset kilometrów dziennie. Długość całkowita trasy waha się pomiędzy 8000 a 15 000 km. Zawodnicy ścigają się w czterech klasach – samochodów, motocykli, ciężarówek i quadów.

Nadszedł już czas na Rajd

Dakar

 
 

   W 2019 roku 41 edycję Rajdu Dakar organizowano po raz jedenasty w Ameryce Południowej. Start miał miejsce w Limie w Peru 6 stycznia, a cały rajd zakończył się w tym samym mieście 17 stycznia. Początkowo startowały 334 pojazdy (137 motocykli, 26 quadów, 100 samochodów terenowych, 41 samochodów ciężarowych oraz 30 UTV.) Wyścig ukończyło w sumie 180 pojazdów. W kategorii samochodów osobowych zwyciężyła Toyota Hilum kierowana przez Nassera Al-Attiyah, wśród motocykli pierwsze miejsce zajął Toby Price na motorze KTM 450 Rally, na quadach zwyciężcą okazał się Nicolas Cavigliasso na modelu firmy Yamacha, w kategorii ciężarówek na górze podium stanęli Eduard Nikolaev, Evgeny Yakovlev oraz Vladimir Rybakow, kierujący Kamazem 43509, natomiast na UTV zatriumfował Francisco Lopez Contardo w pojeździe UTV Can-am.     

 

Rajd Dakar jest organizowany od 1977 roku. Jego pierwotna trasa wiodła z Paryża do Dakaru w Senegalu, obejmując zarówno przejazd pojazdami jak i przeprawę promem. Ostatni rajd na trasie Paryż- Dakar miał miejsce w 2001 roku. Od tamtej pory jego start i meta są zmieniane praktycznie co roku. W 2015 roku jako jedyny Polak w historii rajdu, na najwyższym podium stanął Rafał Sonik, jadący na quadzie Yamacha Raptor 700. W 2022 roku również planowany jest Rajd Dakar. Ze względu na odległy termin, nie są jeszcze znane dokładna data i miejsce wyścigu, oraz nie podano kandydatur uczestników wyścigu. 

Dodaj komentarz

avatar