Światowe Dni

Młodzieży 2022

Początkowo najbardziej prawdopodobnym miejscem, w którym odbędą się Światowe Dni Młodzieży w 2022 była stolica Czech Praga. Przez długi okres czasu była ona jedynym zgłoszonym kandydatem do organizacji. Termin do składania chętnych do organizacji ŚDM mija z końcem 2018 roku. Na wiosnę tego roku papież ogłosił, że następne dni młodzieży odbędą się poza Europą.

Nadszedł już czas na

Światowe Dni Młodzieży

 
 

Początkowo najbardziej prawdopodobnym miejscem, w którym odbędą się Światowe Dni Młodzieży w 2022 była stolica Czech – Praga. Przez długi okres czasu była ona jedynym zgłoszonym kandydatem do organizacji. Termin zgłaszania się miast chętnych do organizacji ŚDM mija z końcem 2018 roku. Jednak na wiosnę 2018 roku papież ogłosił, że następne dni młodzieży odbędą się poza Europą. Światowe Dni Młodzieży są to spotkania młodzieży z najwyższym zwierzchnikiem kościoła katolickiego organizowane w formie religijnego festiwalu. W latach, w których nie odbywają się spotkanie papieża z młodzieżą, ŚDM są organizowane w poszczególnych diecezjach. Przed kolejną edycją w 2022 roku odbędzie się jeszcze jedno spotkanie – w 2018 roku w Panamie. Największa w historii frekwencja na światowych dniach młodzieży była na ŚDM w miejscowości Manila na Filipinach – na duchowe spotkanie przybyło wtedy 5 milionów młodych ludzi. Do tej pory dni młodzieży odbyły się w dwunastu krajach (łącznie z Filipinami z 2019 roku) na czterech różnych kontynentach. Najwięcej, bo aż 3 razy, spotkanie miało miejsce we Włoszech. Więcej niż raz w ramach ŚDM papież przyjechał także do Hiszpanii i Polski. Przyjęła się niepisana zasada, że ŚDM odbywają się na zamianę w Europie i na innym kontynencie.

 

Światowe Dni Młodzieży zapoczątkował w 1986 roku Jan Paweł II. Przed oficjalnym rozpoczęciem cyklu spotkań młodzieży z papieżem Jan Paweł II dwukrotnie spotkał się w Rzymie (1984 i 1985) z młodymi ludźmi z całego świata. Pierwsze międzynarodowe dni młodzieży odbyły się w 1987 roku w Buenos Aires w Argentynie. Kolejne spotkanie w ramach MDŚ odbyło się w 1989 roku w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Trzecim miastem, które odwiedził Jan Paweł II, była Częstochowa w 1991 roku. Dwa lata później papież odwiedził Denver w Stanach Zjednoczonych. Kolejnym krajem, które odwiedził papież były Filipiny. W 1997 roku Jan Paweł II przyjechał do Paryża. Przedostatnim ŚDM, podczas których młodzież spotkała się z papieżem Polakiem odbyły się w Rzymie we Włoszech. Było to spotkanie z drugą największą frekwencją za kadencji Jana Pawła II – do Rzymu przyjechało 2,2 miliona młodych ludzi. Ostatnim krajem, który odwiedził Jan Paweł II w ramach Światowych Dni Młodzieży była Kanada (Toronto) w 2002 roku.

 

Kolejny papież, Benedykt XVI kontynuował tradycję swojego poprzednika dotyczącą spotkań z młodzieżą. W ciągu 7 lat odwiedził trzy miastach – Kolonia w Niemczech (2005), Sydney w Australii (2008) oraz Madryt w Hiszpanii (2011). Największa frekwencja w trakcie ŚDM w trakcie kadencji Benedykta XVI była w Madrycie, który odwiedziło około 1,5-2 miliony osób. Następca Benedykta XVI, Franciszek do tej pory odwiedził trzy miasta – Rio de Janeiro w Brazylii (2013), Kraków w Polsce (2016) oraz stolicę Panamy o tej samej nazwie (2019).

Dodaj komentarz

avatar