UEFA Futsal Euro

2022

Mistrzostwa Europy w Futsalu 2022 jeszcze nie mają wybranego gospodarza – stanie się to dopiero 24 września 2019 roku, a zgłoszenia i kandydatury można było wysyłać do 21 stycznia bieżącego roku. Ostateczne poprawki oraz dopracowanie detali ma się odbyć w ciągu czterech miesięcy, a dokładniej do końca maja. Do organizatorów wpłynęło siedem kandydatur spełniających wymogi UEFA: francuski Paryż, kazachska Astana, litewski Kaunaus, portugalska Lizbona, holenderski Rotterdam, szwedzki Sztokholm czy bośniacko-hercegowińskie Sarajewo.

Nadszedł już czas na UEFA

Futsal Euro

 
 

Spośród wymienionych drużyn tylko Portugalia miała przyjemność organizacji tego typu imprezy – w 2007 roku. Niezależnie od tego, kto zostanie wyłoniony na gospodarza, będzie on tytułować się “Hostem 12 edycji UEFA Futsal Euro”. Będzie to pierwsza edycja turnieju, w której wystąpi nie 12, a 16 drużyn spośród 46 uprawnionych do startu w kwalifikacjach. 
Do tej pory najbardziej utytułowaną drużyną jest team z Hiszpanii – siedmiokrotny mistrz UEFA Futsal Euro, jednocześnie pierwszy gospodarz (rok 1996) i pierwszy zwycięzca tego typu imprezy sportowej. Na drugim miejscu są Włosi – dwukrotni mistrzowie (lata 2003 i 2014). Po jednym triumfie odnotowały drużyny z Rosji (2001) i Portugalii (2018, a zatem obrońcy tytułu).

 

Największym polskim sukcesem było zajęcie 11 miejsca na 12 drużyn w jedenastej edycji Mistrzostw Europy – poza tym występem reprezentacja Polski zaakcentowała swoją obecność w 2001 roku – niestety, uplasowaliśmy się na ostatniej pozycji. Sprawia to, że w klasyfikacji wszech czasów zajmujemy 17 miejsce na 19 drużyn z dorobkiem jednego remisu i czterech porażek (bilans bramkowy: 8 do 24). 
Póki co, oficjalna strona UEFA nie rozpieszcza fanów futsalu nadmiarem informacji. Więcej informacji poznamy z pewnością na przełomie dwóch, trzech miesięcy, kiedy to zostaną dostarczone ostateczne wersje briefów.

Dodaj komentarz

avatar