Wimbledon

2022

Wimbledon 2022 to już 136 edycja tego najstarszego turnieju tenisowego na świecie. Wimbledon zaliczany jest do wielkiej czwórki tenisowych zmagań w ciągu całego roku – tzw. Wielkiego Szlema. Charakterystyczną cechą jest obowiązkowy biały strój wszystkich zawodników oraz uwielbiana przez wielu graczy trawiasta nawierzchnia. Najbardziej prestiżowy turniej tenisowy gwarantuje rok rocznie rekordową pulę nagród i niesamowite emocje. Turniej tradycyjnie rozpoczyna się w poniedziałek między 20 a 26 czerwca. Niedziela, 7 dzień turnieju jest zawsze wolny, a finał klasycznie rozgrywany jest w niedzielę 14-go dnia od rozpoczęcia imprezy.

Nadszedł już czas na

Wimbledon

 
 

Wimbledon ma swoich wielkich rekordzistów, jeżeli chodzi o zwycięzców. Wśród Panów najwięcej razy triumfował Szwajcar Roger Federer (8 razy) oraz Anglik William Renshaw i Amerykanin Pete Sampras (po 7 razy). Najbardziej utytułowanymi Paniami na londyńskich kortach są: Martina Navrátilová z 9 wygranymi i Helen Wills Moody – 8 zwycięstw. Jeżeli chodzi o sukcesy polskich tenisistów to trzeba tutaj wyróżnić 3 spotkania: awans do finału tej imprezy Jadwigi Jędrzejowskiej w 1937 roku i Agnieszki Radwańskiej w 2012 oraz zwycięstwo w pojedynku deblowym Łukasza Kubota razem z Marcelo Melo w 2017 roku. 

 

Wimbledon to tenisowe święto całej Anglii. Najstarszy tenisowy turniej rozgrywany jest na kortach All England Croquet and Lawn Tennis Club, przy Church Road. Kort centralny liczący 14 000 miejsc i Kort nr 1 o pojemności 11 000 miejsc zawsze gromadzą komplet publiczności w końcowych fazach turnieju, a na jej wcześniejszych etapach goszczą tenisistów z czołowych lokat rankingów ATP i WTA. Co ciekawe, najpopularniejszą potrawą serwowaną widzom na Wimbledonie są truskawki z bitą śmietaną. Do ich przyrządzenia każdego roku zużywa się około 28 ton truskawek i 7000 litrów śmietany. Miejmy nadzieję, że w końcu doczekamy się pierwszego triumfu w singlu przez zawodnika lub zawodniczkę z Polski, może już w 2022… 

Dodaj komentarz

avatar