Zimowe Igrzyska

Olimpijskie w Pekinie

w 2022

Najbliższe Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w stolicy Chin, Pekinie od 4 do 20 lutego 2022 roku. Będą to już XXIV zimowe Igrzyska Olimpijskie i pierwsze, które będą organizowane przez Chiny.

Nadszedł już czas na Zimowe

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

 
 

Najbliższe Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w stolicy Chin – Pekinie w terminie od 4 do 20 lutego 2022 roku. Będą to już XXIV zimowe Igrzyska Olimpijskie i zarazem pierwsze organizowane przez Chiny. Początkowo chęć organizacji zimowych zawodów oprócz stolicy Chin wyraziło pięć miast – była stolica Kazachstanu – Ałmaty, Kraków, stolica Szwecji – Sztokholm, Lwów na Ukrainie oraz stolica Norwegii – Oslo. Władze Krakowa w dniu wyborów do Europarlamentu w 2014 roku zorganizowały referendum w celu akceptacji przez mieszkańców miasta pomysłu dotyczącego organizacji IO. Niestety Krakowianie w referendum nie udzielili poparcia tej inicjatywie i władze ostatecznie zrezygnowały z organizacji zimowych Igrzysk. Podobnie postąpiły trzy inne miasta, w związku z czym międzynarodowy komitet olimpijski ostatecznie wybierał pomiędzy kandydaturami Pekinu oraz Ałmatów. Po przyznaniu praw do organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich stolicy Chin to miasto stało się pierwszym na świecie, które w swojej historii organizowało zarówno letnie (w 2008 roku) i zimowe igrzyska olimpijskie.

 

o tej pory Igrzyska Olimpijskie organizowało 13 państw na trzech różnych kontynentach. Nigdy do tej pory zimowe zawody nie były organizowane na południowej półkuli. Igrzyska Nowożytne są organizowane od 1924 roku – wtedy odbyły się one we francuskim mieście Chamonix. Uczestniczyło w nich wówczas 18 reprezentacji narodowych. Pierwszym miastem, w którym była zaplanowana druga z rzędu zimowa edycja było Garmisch-Partenkirchen (1936 i 1940) w Niemczech (w tamtych czasach III Rzesza). Ze względu na II Wojnę Światową Igrzyska w Ga-Pa w 1940 oraz w Cortina d’Ampezzo w 1944 nie doszły do skutku. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Cortina d’Ampezzo ostatecznie udało się zorganizować dwanaście lat później niż pierwotnie planowano. Wśród innych krajów, które organizowały zimowy event były także Stany Zjednoczone…

 

Polska jest jednym z dwunastu krajów, które wzięły udział we wszystkich Igrzyskach Olimpijskich. Najmniejsza reprezentacja pojechała na pierwsze Igrzyska organizowane we Francji (7 Polaków), natomiast największa na Igrzyska do Pjongczangu w 2018 roku (63 osoby). Pierwszym Polakiem, który zdobył medal na Igrzyskach Olimpijskich był Franciszek Gąsienica Groń, zdobył on brąz w kombinacji Norweskiej podczas Igrzysk w 1956 roku. Pierwszym polskim złotym medalistą w historii jest Wojciech Fortuna, który zdobył medal w skokach narciarskich na olimpiadzie w Saporro w 1972 roku. Natomiast Polakiem, który najwięcej razy zdobył tytuł zimowego mistrza olimpijskiego jest Kamil Stoch, który 3-krotnie zdobył złoty medal olimpijski w skokach narciarskich (konkurs indywidualny) oraz jeden brązowy w konkursie drużynowym wspólnie z Dawidem Kubackim, Stafanem Hulą oraz Maciejem Kotem. Łącznie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Polacy zdobyli 22 medale: 7 złotych, 7 srebrnych i 8 złotych.

Dodaj komentarz

avatar