Czy samochody elektryczne są bezpieczne ?

Pytanie czy auta elektryczne są bezpieczne obejmuje wiele dziedzin. Oprócz samego faktu bezpieczeństwa akumulatorów i innych elementów układu napędowego, mamy przecież jeszcze kwestię bezpieczeństwa i ochrony naszego środowiska. Przyjrzyjmy się im obu, aby móc ostatecznie odpowiedzieć, czy możemy czuć się bezpiecznie decydując się na samochody elektryczne. 

Samochody elektryczne

Auta elektryczne stają się coraz częstszym widokiem na naszych drogach. Chociaż nie są one tak popularne jak samochody z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym, istnieje wiele korzyści wynikających z wyboru elektryka zamiast pojazdu z innym napędem.

Samochody elektryczne są dostępne od lat, ale dopiero niedawno stały się bardzo popularne. Nadal stanowią one bardzo niewielki odsetek wszystkich pojazdów poruszających się po drogach, ale to się szybko zmienia. Liczba samochodów elektrycznych sprzedawanych na całym świecie co roku drastycznie wzrasta, a na rynku stale pojawiają się nowe, coraz to lepsze modele.

Dla wielu osób głównym powodem, dla którego nie chcą posiadać samochodu elektrycznego, jest przekonanie, że nie ma on wystarczającego zasięgu. Wiele osób sądzi, że samochód elektryczny przejedzie zaledwie 100km. Czy to prawda? Przede wszystkim zależy to od sposobu jazdy, natomiast producenci tacy jak Volkswagen czy Mercedes oferują swoim klientom pojazdy, których zasięg przekracza nawet 700km.

Bezpieczne środowisko

Auta elektryczne stają się coraz bardziej popularne ze względu na wygodę i przyjazność dla środowiska. Uważa się je również za bezpieczniejsze od pojazdów zasilanych chociażby gazem, nie wspominając o zatruwających powietrze silnikach diesla. Co więcej, samochody elektryczne nie wymagają również wymiany oleju – nie byłoby przesadne stwierdzenie, że funkcjonowały serwisy, które nieroztropnie przechowywały lub utylizowały olej z samochodów, przyczyniając się do pogorszenia stanu gruntu i wód gruntowych.

Technologia idzie do przodu. Elektryki są coraz bardziej zaawansowane, jest tam coraz mniej części, które mogłyby się zepsuć, a w związku z tym nie wymagają tak częstych przeglądów. Pojazdy elektryczne to krok we właściwym kierunku, jeśli chodzi o ograniczenie emisji i poprawę jakości powietrza.

Czy akumulatory w elektrykach są bezpieczne?

Czy zatem same akumulatory są bezpieczne w samochodach elektrycznych? Akumulatory w tego typu pojazdach mogą ulec uszkodzeniu, jeśli pozostaną rozładowane przez dłuższy czas. Jednak dotyczy to starszych modeli, te nowsze wyposażone są w zaawansowane systemy zarządzania akumulatorami, które zapobiegają temu zjawisku.

Zarówno podczas ładowania jak i użytkowania akumulatory nie wydzielają żadnych spalin, ale mogą być niebezpieczne, jeśli nie będą odpowiednio traktowane lub utylizowane. Akumulatorów do samochodów elektrycznych nigdy nie należy wyrzucać na wysypiska śmieci, ponieważ zawierają one toksyczne substancje chemiczne, takie jak ołów i lit, które mogą przedostać się do wód gruntowych i spowodować szkody dla środowiska naturalnego oraz ludzi.

Jak widać samochody elektryczne są bezpieczne – ważne jest tylko jak o nie dbamy i jak utylizujemy akumulatory, które przecież jak i w samochodach z silnikami spalinowymi, wymagają wymiany.