Jakie nowe auta dziś są dostępne od ręki?

Każdy kto chciał zakupić nowy samochód w ciągu ostatniego roku wie jak bardzo jest to problematyczne. Jest to efektem szeregu problemów w które wpadła cała branża motoryzacyjna w ciągu ostatnich ponad dwóch lat. Dlatego wiele osób zastanawia się jakie nowe auta można dziś dostać od ręki?

Jakie są cechy wspólne aut, które można otrzymać względnie szybko?

Aktualnie za niewielki czas oczekiwania uznaje się do 6 miesięcy. Jak widać sporo się więc pozmieniało, gdyż kiedyś możliwe było otrzymanie zamówionego auta nawet w ciągu miesiąca od złożenia zamówienia. Przede wszystkim otrzymać auto jak najszybciej często trzeba rezygnować z wyboru skrzyni automatycznej. Modele z manualną przekładnią są budowane znacznie szybsze. W wielu autach nie ma za to dostępnych podstawowych wersji, bądź wybór innej oznacza czekanie ponad rok. Podobnie czas oczekiwania wydłuża wybór dwustrefowej klimatyzacji.

W wypadku wielu aut cechą wspólną, która wydłuża okres produkcji to czujniki parkowania, bądź kamera cofania. W wypadku aut z niższej półki chcąc dostać auto dość szybko trzeba wybrać takie bez systemu multimedialnego czy też bez ekranu dotykowego. Marki takie jak Volkswagen, Mercedes czy też Renault nie mają za to regularnych elementów, które wydłużają czas produkcji. Każda z tych marek w momencie zamówienia informuje nas o tym jakie części mają obniżoną dostępność i sprawią, że wyprodukowanie naszego auta zajmie po prostu więcej czasu.

Spore znaczenie ma również napęd. Z racji na rygorystyczne normy emisji spalin i wysokie kary w razie ich przekroczenia znaczna część producentów szybciej dostarczy auto hybrydowe bądź elektryczne niż typową spalinówkę. Tak jest na przykład w wypadku Volkswagena, Forda, czy też Renault.

Jakie modele można dostać w ciągu 6 miesięcy?

Lista aut, które można dostać w ciągu pół roku została przygotowana przez Carsmile. Zawiera ona jednak tylko samochody, które nie tylko zostaną wyprodukowane, ale też dostarczone w ciągu pół roku. Na tej liście dominują marki takie jak Dacia, KIA, Renault , Volkswagen oraz Mercedes. W wypadku Dacii modele Sandero i Jogger otrzymamy w ciągu 4 miesięcy. Nie ma jednak dostępnej Dacii Sandero w wersji LPG. Na Dacię Duster i Spring poczekamy za to do 5 miesięcy.

KIA jest w stanie szybko dostarczyć z kolei modele z manualną skrzynią biegów. Mowa tu o autach takich jak Kia Proceed, Kia Ceed, Kia Sportage oraz Kia XCeed. Wyjątkiem jest Kia Sportage HEV. Mowa jednak tylko o zwyczajnej hybrydzie, gdyż wybór odmiany plug-in oznacza wydłużenie produkcji. Renault z kolei w zależności od dostępnych części w ciągu pół roku potrafi dostarczyć modele Zoe, Captur, Megane, Kadjar, Koleos oraz Arkana. 

Największą dostępność czysto teoretycznie ma Mercedes. Niemcy chwalą się bowiem, że w ciągu 6 miesięcy są w stanie dostarczyć do klienta każdy model. To jednak zależy od dealera marki. Każdy z nich posiada odgórnie przydzieloną pulę pojazdów. Jeśli uda nam się złożyć zamówienie na należące do nas auto to czas oczekiwania powinien wynieść do 6 miesięcy.

Ciekawym autem jest Tesla Model 3. Samochód ten możemy otrzymać nawet 3 miesiące. Niektórzy czekają jednak nawet ponad rok. Niestandardowe jest jednak to, że czas oczekiwania jest tym krótszy im lepszą wersją wyposażenia wybierzemy. Dlatego gdy chcemy otrzymać bardzo szybko elektryka zakup świetnie wyposażonej Tesli Model 3 może być niezłym pomysłem.

W problemy wpadła za to Toyota. Ten japoński producent był jednym z lepiej radzących sobie z problemami. Zapasy części i aut się jednak skończyły. W pół roku dostaniemy jedynie Toyotę C-HR lub podstawową wersję miejskiej Toyoty Yaris.

Kiedy najlepiej zamówić auto?

To jak rozwija się sytuacja na rynku motoryzacyjnym sprawia, że najbezpieczniej jest zamówić auto jak najszybciej. Braki pojawiają się bardzo dynamicznie i zwlekanie z zamówieniem auta może sprawić, że zapłacimy za nie więcej i poczekamy znacznie dłużej, niż gdybyśmy zamówili je w tym momencie. Dlatego gdy planujemy wymianę samochodu najbezpieczniejsza decyzja to udanie się do salonu i skonsultowanie czasu oczekiwania na interesujący nas model z przedstawicielem dealera.