Nowe samochody kompaktowe w 2022 roku

Rok 2022 jest naprawdę obfity w niezwykle interesujące premiery samochodów. Dzisiaj przyjrzymy się grupie aut kompaktowych, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością na rynku. Które auta, które już w przeciągu miesięcy bądź tygodni trafią do salonów, interesują świat motoryzacji najbardziej?

Kompakty były, są i będą w modzie – dlaczego?

Auta kompaktowe to pojazdy, które klasyfikowane są w segmencie C. Często również tego typu samochody osobowe określa się mianem „klasy średnio-niższej”. Według powszechnej nomenklatury bowiem, klasa średnia samochodów rozpoczyna się od segmentu D, lecz kategoria B zdecydowanie jest za mała na kompakty. Z tego też powodu pojazdy z segmentu C są klasą przejściową i bardzo często wybieraną przez klientów.

Auta kompaktowe bardzo często występują w wielu wersjach nadwozia naraz  – hatchback, kombi, sedan, coupe, kabrio (niepotrzebne skreślić). Z tego też powodu bardzo często są to samochody bardzo uniwersalne i trafiające w gusta wielu osób. Stąd też ich popularność. Takie modele, jak Volkswagen Golf, Ford Focus czy Opel Astra to idealne przykłady, które potwierdzają tę tezę. Sprawdźmy więc, jakie kompakty trafią na rynek w tym roku!

Honda Civic

Honda Civic 11. generacji swoją światową premierę ma już co prawda za sobą. Ba, wielkimi krokami zbliża się debiut sportowej wersji Type R. Do Europy trafi ona jednak dopiero w tym roku, więc trudno jest nie umieścić tego auta w takim zestawieniu. Nowy Civic nie jest samochodem kontrowersyjnym pod kątem wyglądu, w porównaniu do swoich poprzedników. Znacznie wygrzeczniał, nabrał poważniejszych cech, przy okazji jednak zachowując pazura. Wielu fanom marki ten koncept nie do końca się podoba, lecz ostateczna weryfikacja tego auta dopiero przed nami. Wtedy będzie można powiedzieć więcej o tym, czy ten projekt rzeczywiście miał sens.

Opel Astra

Opel w ostatnich latach przeprowadza gigantyczną zmianę pod kątem designu swoich aut, a Astra jest tego genialnym przykładem. W kwestii wyglądu możemy mówić tu o totalnej wolcie – bardziej kanciaste kształty, kompletnie nowy przód zaprojektowany w charakterystycznym, nowym stylu nazywającym się Opel Vizor, a także z wieloma zmianami pod maską. W Astrze bowiem pojawi się hybryda plug-in, a w następnych latach może powstać elektryczna odmiana tego auta.

Renault Megane E-Tech Electric

Mimo, że Megane E-Tech Electric jest SUV-em, nadal jest ono klasyfikowane w klasie pojazdów kompaktowych (SUV segmentu C), dlatego też nie możemy tego auta pominąć – szczególnie, iż dla Renault jest ono dość rewolucyjne. Francuzi naprawdę mocno stawiają na auta na prąd, gdyż Megane E-Tech nie jest jedynym elektrykiem od tej marki, który wjedzie na salony w 2022 roku – pojawi się również wskrzeszona legenda w postaci Renault 5. Auto, o którym dziś mówimy ma mieć zasięg 460 kilometrów oraz moc do 218 koni mechanicznych. Design jest naprawdę przemyślany i na żywo robi kolosalne wrażenie. Cena zaś zaczyna się od lekko ponad 150 tysięcy złotych.

Alfa Romeo Tonale

Tym razem nie SUV, a crossover, oczywiście nadal kompakt. Alfa Romeo długo opierała się modzie na crossovery, lecz ostatecznie Włosi dostosowali się do oczekiwań rynku, prezentując wszem i wobec swojego własnego kandydata w tej kategorii. Tonale zaprezentowano w lutym tego roku i ma być to auto, które będzie miało olbrzymie znaczenie dla planów biznesowych marki z Turynu. Dołączy ono do sedana Giulii oraz SUV-a Stelvio, a na horyzoncie majaczy już mniejszy Tonale. Mowa o Brennero, które na rynku ma pojawić się w 2024 i ma zostać crossoverem segmentu B.

Skoda Karoq (facelifting)

Tym razem nie mówimy o nowej generacji czy o nowym modelu, zaś „tylko” o faceliftingu. Skoda Karoq otrzymała odświeżenie swojej stylówki oraz elementów wykończenia. Dodano nowe elementy poprawiające aerodynamikę, zmieniono system inforozrywki, a także ulepszono układ kierowniczy. Nie są to potężne zmiany, lecz zdecydowanie warto jest o nich wspomnieć. Nowego Karoqa możemy już zamawiać, więc jeżeli podoba wam się kompaktowy SUV od Skody, możecie już udać się do salonu!