Planowany wzrost cen samochodów w 2022 roku

Osobom śledzącym rynek motoryzacyjny nie trzeba przedstawiać cen aut w bieżącym roku. Samochody podrożały głównie przez kary za przekraczanie norm emisji spalin, przestoje w fabrykach, rosnące koszty frachtów i wzmożony popyt związany z pandemią. Aktualnie mimo wysokich cen na nowe samochody i tak trzeba czekać kilka miesięcy a w wielu wypadkach kilkanaście. Czy to spowoduje wzrost, czy spadek cen? Co przewidują specjaliści? Czy wzrost cen obejmie też samochody używane?

Ceny aut w 2022 roku wzrosną

Informacje bieżące nie napawają optymizmem z perspektywy cen samochodów, a nie będzie lepiej. Informacje od producentów odnośnie zatrzymania pracy fabryk z powodu problemów z chipami już stawiają pod znakiem zapytania ciągłość i wielkość produkcji w przyszłym roku. Według firm zajmujących się prognozą cen w motoryzacji rok 2022 może zamknąć się podwyżką nawet o 25%. Te prognozy będą prawdopodobnie dotyczyły jedynie aut segmentu premium, a auta klasy średniej i najniższej podrożeją o 10-15%.

Jeżeli do prognoz dodamy już obecne podwyżki, to okazuje się, że w latach 2020-2022 samochody podrożeją łącznie nawet o 35-40%. Sytuacja ta obejmuje też auta używane, co widzimy obserwują ogłoszenia motoryzacyjne. Przykładowo średniej klasy auto, 10 letnie kosztowało 14 000 zł w roku 2019. Obecnie za ten sam samochód, 10 letni w roku 2021 płacimy już ok. 18000 zł, co stanowi 30% wzrost.

Obecna dynamika wzrostu cen samochodów

Wzrost cen prognozowały już braki wyprzedaży i upustów. Aut na rynku po prostu brakuje, więc nie można było liczyć na zniżki. Aktualna sytuacja sprawia, że na samochody się nie czeka, bo ich praktycznie nie ma. Zamówienia realizowane będą za kilka, lub kilkanaście miesięcy, a to naturalnie powoduje wzrost cen, skoro jest na nie popyt mimo takiego stanu rzeczy.

Do tej pory cenniki aktualizowane były raz do roku, sporadycznie w niektórych przypadkach dwa razy. Aktualnie po wyprzedaży danej puli aut pojawia się nowy cennik. Wzrosty jakie są notowane to średnio 3% na kilka tygodni. Kryzys na rynku i rosnący popyt nie wpływa dobrze na ceny dla klienta. Aktualnie średnia cena sprzedawanego samochodu w Polsce wynosi 130 000 zł, gdzie 3 lata temu były to okolice 100 000 zł.